Bazylika Archikatedralna Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Poznaniu

Jest najstarszą polską katedrą, bo istniejącą już od 968 roku. Znajduje się na Ostrowie Tumskim. W niej pochowani są pierwsi władcy Polski, a wszystkie archeologiczne odkrycia dokumentujące tamte czasy można zobaczyć w podziemiach Katedry.

Niewątpliwie ma ogromne znaczenie historyczne związane z naszą państwowością.Katedra jest długa na 72 metry i szeroka na 36 metrów. Wokół świątyni znajduje się wieniec kaplic w większości poświęconych postaciom świętych.

W każdej z nich mieści się ołtarz, cenne wotywa oraz obrazy przedstawiające świętych, są też nagrobki, epitafia, polichromie, płaskorzeźby i dużo elementów, którymi się od siebie różnią. Każda z kaplic jest inna, ale szczególną uwagę zwiedzających świątynię przyciąga Kaplica Królów Polskich, Złota Kaplica. Tutaj właśnie jest neogotycki sarkofag naszych pierwszych władców, piękne obrazy, bogate zdobienia i niezwykle ciekawa kopuła oraz XIX wieczna krata, która zamyka kaplicę. O piękne i cenne obrazy trzeba szczególnie dbać dlatego warto się zainteresować oprawa obrazów warszawa.

www.wcudzychbutach.pl
Mikolaj
News Reporter
Zapalony podróżnik. Można o nim powiedzieć, że zwiedził pół świata, a ma apetyt na więcej. Lubi próbować egzotycznych, a czasami ekstremalnych potraw.