Bazylika katedralna Świętych Michała i Floriana w Warszawie

Jednym z najpiękniejszych przykładów świątyń na warszawskiej Pradze, jest Bazylika katedralna Świętych Michała i Floriana w Warszawie, nazywana także Kościołem św. Floriana.

Katedra została wybudowana w latach 1887-1904, wedle projektu Józefa Piusa Dziekońskiego. Warto wiedzieć, że w 1944 roku, świątynia została zniszczona przez Niemców, a jej odbudowa trwała aż do 1972.

Kościół został wybudowany jako trzynawowa bazylika, posiadająca transept. Jego cechą charakterystyczną są dwie strzeliste wieże oraz nieco niższa wieża (sygnaturka).

Wnętrze świątyni, podobnie jak front, wykonane zostało z surowej cegły. Co ciekawe, ołtarz główny pochodzi z Werony i został wykonany w 1996 roku.

Natomiast neogotyckie ołtarze, znajdujące się w transepcie stworzył Jerzy Wrzesiński. W kościele znajdują się również witraże, wykonane w latach 1997-2002 przez wybitnego artystę, Andrzeja Skalskiego.

Katedra jest nazywana przez mieszkańców miasta praskim Notre Dame, ze względu na swe podobieństwo do słynnej, paryskiej świątyni.

wyjatkowydom.pl
Mikolaj
News Reporter
Zapalony podróżnik. Można o nim powiedzieć, że zwiedził pół świata, a ma apetyt na więcej. Lubi próbować egzotycznych, a czasami ekstremalnych potraw.