Czym są ukulele?

Bardzo możliwe, że chociaż raz spotkaliśmy się z nazwą ukulele, chociażby na lekcjach muzyki. Może się jednak okazać, że nigdy tak naprawdę nie próbowaliśmy jej zgłębić, a co się z tym wiąże, niekoniecznie musimy wiedzieć, co ona dokładnie oznacza. A tak naprawdę ukulele, to instrument z grupy instrumentów strunowych szarpanych. Może mieć wygląd bardzo zbliżony do gitary, którą z pewnością wszyscy znają, ale może mieć także najróżniejsze kształty, w zależności od tego jakie będzie jego pudło rezonansowe.

Podstawowe informacje

Jeśli chodzi o podstawowe informacje, które powinniśmy mieć na temat ukulele, to warto wiedzieć, że bardzo rzadko występują one w wersji, w której byłoby sześć lub osiem strun. Zdecydowanie większa będzie szansa na to, że zetkniemy się z ukulele, która tych strun będzie miała cztery. O ile w przypadku gitary, bardzo często okazuje się, że ludzie grają na nich z wykorzystaniem kostki, o tyle w przypadku ukulele taka sytuacja ma miejsce znacznie rzadziej, raczej gramy na niej palcami.

Mogą się mocno różnić

Ciekawostką może być fakt, że choć ukulele kojarzą nam się zazwyczaj z instrumentami mniejszymi od gitary, to jednak mogą się mocno różnić między sobą.

W zależności od tego, na jaki rodzaj ukulele się zdecydujemy możemy mieć takie, które będą miały 33 centymetry, jak chociażby te sopranowe, 38 centymetrów jeśli zdecydujemy się na ukulele koncertowe, a nawet spotkamy się z ukulele, które mają 43 centymetry, jeśli tylko zdecydujemy się na te tenorowe. One nie tylko różnie brzmią i nadają się do różnego rodzaju gry, ale również poprzez rozmiar, mogą być dla nas bardziej lub mniej poręczne. Nie mniej, warto pamiętać, że ukulele występują w dość przystępnych cenach, a oferują nam niesamowite brzmienie, dlatego warto się zastanowić, czy nie zdecydować się na ten instrument, zamiast wybierać dobrze wszystkim znaną gitarę. Zwłaszcza jeśli zdecydujemy się na ukulele w niecodziennym kształcie, który sprawi, że sam w sobie będzie przyciągał uwagę. Warto zobaczyć jak brzmi ukulele, zwłaszcza że wielu ludzi kojarzy je z hawajskimi rytmami. Może się okazać, że dzięki grze na tym instrumencie, łatwiej będzie nam się wyciszyć i zrelaksować. A sama gra będzie nam sprawiała wiele przyjemności. Bez trudu dostaniemy je w dobrym sklepie muzycznym, gdzie jeszcze będziemy mogli liczyć na fachową pomoc przy ich doborze.

www.uniquerockfestival.pl
Mikolaj
News Reporter
Zapalony podróżnik. Można o nim powiedzieć, że zwiedził pół świata, a ma apetyt na więcej. Lubi próbować egzotycznych, a czasami ekstremalnych potraw.