Enologia

Inaczej nazywana winoznawstwem to dziedzina nauki zajmująca się wszelkimi zagadnieniami związanymi z winem. Zarówno dotyczącymi procesów jego produkcji, ale także wszelkich tematów, które wiążą się z tym szlachetnym trunkiem. Enolodzy badają gatunki winorośli, opisują je oraz klasyfikują.

Zajmują się różnymi gatunkami wina, a także ich pochodzeniem i rodzajami. Obserwują także jego sposoby przechowywania oraz metody transportu i dystrybucji. Znają się także na degustacjach i potrafią rozpoznawać rozmaite gatunki wina podczas nich.

serwetki z logo

Są nawet kraje, w których enologia to odrębny kierunek studiów. Ma to miejsce między innymi we Francji. Enologia to bardzo szeroka nauka i osoby nią się zajmujące zazwyczaj zbierają i nabywają taką wiedzę wiele lat.

Jest ona bardzo piękna dziedziną, gdyż obejmuje wiedzę w zasadzie od zarania dziejów, więc zawiera także nieodłącznie dużą część historii ludzkości. Wino wytwarzane jest w zasadzie na każdym kontynencie, tak więc przekrój roślin, warunków klimatycznych czy ukształtowania terenu jest ogromny. Samych gatunków winorośli jest znanych tyle, że można byłoby stworzyć osobny dział nauki na ten temat.

Jak widać enolodzy mają co robić i póki wino jest popularne i doceniane to ich wiedza będzie ludziom bardzo potrzebna. Oczywiście są specjaliści, którzy zawężają swój zakres działania do mniejszych zakresów i tak na przykład zajmują się tylko winami z Chile czy na przykład europejskimi. Tacy fachowcy wówczas skupiają się na większej znajomości danego tematu i są wyspecjalizowani w danym przedziale enologii.

Winayo www.stadiony360.pl
Mikolaj
News Reporter
Zapalony podróżnik. Można o nim powiedzieć, że zwiedził pół świata, a ma apetyt na więcej. Lubi próbować egzotycznych, a czasami ekstremalnych potraw.