Góra Kalwaria – zespół kościelno-klasztorny

W Górze Kalwarii znajduje się jedna z najpiękniejszych świątyń barkowych w Polsce – Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Górze Kalwarii. Jest to kościół rzymsko-katolicki, pochodzący z 1756 roku.

Obiekt wybudowano w miejscu innej świątyni, która została zniszczona na skutek kataklizmu, prawdopodobnie huraganu bądź pożaru. Kościół zaprojektował włoski architekt – Jakub Fontana.

Budowla wyróżnia się jednokondygnacyjną, trójosiową fasadą, która jest dodatkowo rozczłonkowana toskańskimi pilastrami, nadającymi świątyni klasycystycznego charakteru. Bogate wnętrze kościoła zostało natomiast utrzymane w stylu barokowo-rokokowym.

www.hedinmortensen.com

Wyposażenie świątyni pochodzi z drugiej połowy XVIII stulecia. Gzymsy oraz rogi ołtarzy zdobią figurki aniołków, natomiast na filarach świątyni zostały przedstawione Stacje Drogi Krzyżowej.

W świątyni znajduje się także obraz przedstawiający Matkę Bożą oraz posągi apostołów – Piotra i Pawła. Ponadto, można w nim odnaleźć sarkofag, wykonany z czarnego marmuru, w którym znajdują się relikwie św.

Waleriana, sprowadzone do Góry Kalwarii w 1683 roku przez biskupa Wierzbowskiego.

Mikolaj
News Reporter
Zapalony podróżnik. Można o nim powiedzieć, że zwiedził pół świata, a ma apetyt na więcej. Lubi próbować egzotycznych, a czasami ekstremalnych potraw.