Grób Nieznanego Żołnierza w Warszawie

Podczas zwiedzania stolicy kraju nie można pominąć jednego z najważniejszych obiektów Warszawy, czyli Grobu Nieznanego Żołnierza. Pomnik znajduje się na placu Józefa Piłsudskiego i ma za zadanie upamiętniać wszystkich poległych w walce żołnierzy, których nazwiska nie były znane. Instalacja powstała z inicjatywy Władysława Sikorskiego.

Warto też wiedzieć, że pomnik stanowi fragment trzech środkowych arkad, które uległy zniszczeniu w trakcie II wojny światowej. Arkady należały do części Pałacu Saskiego. Grób Nieznanego Żołnierza powstał w 1925 roku.

Jego forma została zainspirowana innymi pomnikami, pochodzącymi z Francji czy też Anglii. W grobie umieszczone są urny z prochami, a także ziemia, zebrana z pól, na których toczyły się walki w czasie I wojny światowej. W 1965 roku Grób Nieznanego Żołnierza został wpisany do rejestru zabytków.

Obecnie, przy pomniku obchodzone są najważniejsze święta państwowe, takie jak: Święto Narodowe Trzeci Maj, Narodowe Święto Niepodległości czy Święto Wojska Polskiego.

Mikolaj
News Reporter
Zapalony podróżnik. Można o nim powiedzieć, że zwiedził pół świata, a ma apetyt na więcej. Lubi próbować egzotycznych, a czasami ekstremalnych potraw.