Katedra we Włocławku

Katedra we Włocławku jest najbardziej znanym zabytkiem tego miasta. Ta gotycka bazylika wznoszona była od 1340 roku. Konsekracja świątyni miała natomiast miejsce w 1411, kiedy to ukończona została budowa korpusu nawowego.

www.puenta.org.pl

Katedra przebudowywana była aż do 1526 roku, czyli aż do zakończenia prac nad wieżą północną. Ponadto, w latach 1883-1901 miała także miejsce wymiana detali świątyni oraz podwyższenie wież zachodnich. Bazylika katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Włocławku, jest świątynią trzynawową.

Posiada wąskie, niskie prezbiterium i dwie wysokie wieże. W jej wnętrzu można odnaleźć witraże z 1360 roku, a także nagrobek biskupa kujawskiego – Piotra z Bnina, którego autorem najprawdopodobniej jest sam Wit Stwosz. Warto też zwrócić uwagę na gwiaździste sklepienie, pokryte barwną polichromią.

Najstarszą częścią, która zachowała się w katedrze włocławskiej, są bez wątpienia dwa portale, które powstały w pierwszej połowie XIV wieku. Ponadto, w świątyni można również odnaleźć Krzyż Tumski, datowany na 1610 rok.

Mikolaj
News Reporter
Zapalony podróżnik. Można o nim powiedzieć, że zwiedził pół świata, a ma apetyt na więcej. Lubi próbować egzotycznych, a czasami ekstremalnych potraw.