Mamy odpowiednie wino do gęsi?

Nawet jeżeli na co dzień nie pijemy wina, to i tak zdajemy sobie sprawę z tego, że proponowane są nam różne jego rodzaje, a co więcej, mamy przynajmniej minimalne pojęcie o tym, że różne wina powinny być podawane do różnych dań. I chociaż większość ludzi nawet intuicyjnie jest w stanie powiedzieć, że do obiadu lepsze będzie wino wytrawne, a do deseru słodkie, to jednak warto wiedzieć, że takie rozróżnienie z pewnością nie wystarczy. Dlatego, jeśli chcemy naszym gościom podać gęsinę, to musimy się najpierw dowiedzieć, jakie wino do gęsi będzie najlepsze.

Nie ma jasnego podziału

Co prawda przez lata popularna była opinia, że wino białe podajemy do drobiu, a wino czerwone do czerwonego mięsa. Jak się jednak okazuje, na odpowiedni wybór wina do gęsi, wpływ będzie miało nie tylko to jaki rodzaj mięsa podajemy, ale również to w jaki sposób zostało ono przygotowane. To oznacza, że nawet do drobiu lepsze może się okazać lekkie wino czerwone, niż białe. Co w takim razie należy podać do gęsi? Jeżeli chcemy podejść do tematu bezpiecznie i mieć pewność, że wybraliśmy odpowiednie wino do gęsi, to warto tutaj postawić na młode wytrawne wina.

Ważne jest tutaj to, aby miały one wysoką kwasowość i większą zawartość alkoholu. To dlatego, że dania z tłustej gęsiny, mają bardzo wyrazisty smak, a to oznacza, że będą one wymagały wyrazistego smaku wina, takiego jak chociażby białe wina aromatyczne.

Nie ma sztywnych zasad

Oczywiście możemy znaleźć podpowiedzi jakie wina do gęsi będą najlepsze, ale to nie oznacza, że musimy się ich sztywno trzymać, tym bardziej że dania składają się z różnych składników i niejednokrotnie do każdego z nich przypisane jest inne wino. Dlatego warto się skupić na tym składniku, który będzie najbardziej wyczuwalny w naszej potrawie i do niego dobrać odpowiednie wino. Jeśli przygotowujemy danie w taki sposób, że na pierwszym miejscu wyczuwalna będzie gęś, to możemy wybrać wino do gęsi, jeśli inny składnik, wybierzmy wino do niego. Sami możemy sprawdzać co nam smakuje, jakie wino do jakich dań najlepiej nam odpowiada, tak abyśmy mieli pewność, że wybrane przez nas połączenie faktycznie będzie odpowiednie. Cały czas możemy eksperymentować w kuchni, szukając takich połączeń smakowych, które sprawią, że każde nasze danie, połączone z winem stanie się prawdziwą ucztą dla naszego podniebienia.

Możliwości jest wiele, tak samo jak wiele jest rodzajów wina, dlatego możemy próbować różnych połączeń, aż znajdziemy to idealne dla nas.

sok z selera naciowego https://www.dagrasso.pl/legnica
Mikolaj
News Reporter
Zapalony podróżnik. Można o nim powiedzieć, że zwiedził pół świata, a ma apetyt na więcej. Lubi próbować egzotycznych, a czasami ekstremalnych potraw.