Pojęcie „leczniczej marihuany”

Bardzo ciekawym i ważnym terminem jaki pojawiał i wciąż pojawia się w kontekście konopi indyjskich jest lecznicza marihuana. Tak naprawdę chodzi po prostu o to, aby podkreślić zdrowotne walory konopi i tym samym wykorzystać je w procesie leczenia – na przykład osób, które zmagają się z nowotworem. Problem w tym, że w wielu krajach możliwości legalnego stosowania konopi oraz jej produktów w celach medycznych są albo poważnie ograniczone, albo mają charakter całkowitego zakazu.

Rodzi to wiele komplikacji, a także ludzkich dramatów. Osoby, dla których skorzystanie chociażby z oleju konopnego byłoby ostatnią szansą na uratowanie lub przedłużenie życia znajdują się w sytuacji beznadziejnej. Tak samo ich rodziny, które raptem są pozbawione szansy skorzystania z realnej i skutecznej terapii.

W takim układzie należy odwołać się do działań polityków, a także ruchów legalizacyjnych. Jednym z najczęściej podnoszonych przez nich argumentów jest właśnie to, że depenalizacja konopi indyjskich otwiera pole do stosowania leków powstałych na ich bazie. W wielu sytuacjach taka argumentacja dociera do decydentów, którzy dokonują odpowiednich zmian w prawie.

Nie da się jednak ukryć, iż proces ten przebiega dość opornie i w niektórych państwach wciąż nie można się doczekać regulacji, które pozwolą na legalne podanie pacjentom oleju konopnego. Nie można się więc dziwić, iż część rodzin robi to na własną rękę, narażając się nawet na odpowiedzialność karną z tego tytułu. Trudno jednak winić ich za to, że chcą ratować najbliższych.

Świat konopii
Mikolaj
News Reporter
Zapalony podróżnik. Można o nim powiedzieć, że zwiedził pół świata, a ma apetyt na więcej. Lubi próbować egzotycznych, a czasami ekstremalnych potraw.