Roślina znana od wieków

Konopie budzą wiele emocji dziś, ponieważ ludzkość dysponuje na ich temat ogromną wiedzą. Jest to roślina dokładnie zbadana i poznana, choć wiele o znaczeniu konopi oraz ich właściwościach wiedzieli ludzie żyjący na Ziemi setki i tysiące lat temu. Musimy bowiem pamiętać, że obecnie na świecie hoduje się wiele odmian konopi i wciąż pojawiają się kolejne. Intensywne krzyżowanie i eksperymenty prowadzą do pozyskiwania nowych odmian, które są używane w różnych celach.

Kiedyś takich możliwości nie było, jednak poszczególne odmiany konopi i tak znajdowały swoich entuzjastów. W wielu krajach obrót nasionami konopi indyjskich jest swobodny – można nimi handlować bez ograniczeń. To o tyle problematyczne, bo z dojrzałych roślin tej odmiany można pozyskiwać nie zawsze dopuszczalne prawem produkty. Co ciekawe sprzedaż nasion jest dozwolona w wielu krajach, również tych, w których hodowla konopi jest zabroniona.

Oczywiście cele pozyskiwania samych nasion bywają rozmaite. Wiele osób ceni je jako dodatek do potraw lub pokarm dla różnych gatunków zwierząt. Ogromną popularnością i uznaniem konopie indyjskie cieszyły się w Azji, gdzie ceniono je jako środek prozdrowotny i uspokajający. W tamtym okresie i w ramach tamtej świadomości nikt nie postrzegał konopi jako czegoś złego, a wykorzystywanie ich w rozmaitych celach nie stanowiło powodu do wchodzenia w konflikt ze społecznymi normami.

Wraz z coraz bardziej rozległą wiedzą o tych roślinach zaczęto się w nich doszukiwać zagrożeń, co diametralnie zmieniło społeczny kontekst związany z konopiami.

www.poprawkonwersje.pl
Mikolaj
News Reporter
Zapalony podróżnik. Można o nim powiedzieć, że zwiedził pół świata, a ma apetyt na więcej. Lubi próbować egzotycznych, a czasami ekstremalnych potraw.