Nie da się mówić o najwspanialszych budowlach świata i pominąć tego, co mają do zaoferowania współczesne Włochy. A tak się składa, że mają do zaoferowania niemało. Na plan pierwszy wysuwa się wspaniałe antyczne dziedzictwo, które zostawił po sobie starożytny Rzym, a którego depozytariuszem jest nowoczesne włoskie państwo. Do najważniejszych symboli tego dziedzictwa, a zarazem do najwspanialszych budowli świata należy z pewnością rzymskie Koloseum.

Ten monumentalny amfiteatr zachował się w całkiem dobrym stanie i dziś przyciąga miliony turystów z całego globu. Z jednej strony skupia on w sobie charakter wybitnych osiągnięć starorzymskiej cywilizacji, z drugiej symbolizuje pogańskie okrucieństwa tamtych czasów. Wszak to na arenie Koloseum oraz innych cyrków wznoszonych na rzymskiej ziemi dochodziło do krwawych pojedynków gladiatorów. Ginęli tam również chrześcijanie – paleni żywcem i rozszarpywani przez wygłodniałe lwy.

naukowe24.waw.pl

Obecnie w scenerii amfiteatru odbywa się papieska droga krzyżowa, co stanowi symboliczne odniesienie do historii i początków chrześcijaństwa.

Mikolaj
News Reporter
Zapalony podróżnik. Można o nim powiedzieć, że zwiedził pół świata, a ma apetyt na więcej. Lubi próbować egzotycznych, a czasami ekstremalnych potraw.