Lista UNESCO

W poprzednim tekście wspomnieliśmy o drewnianych świątyniach, które niegdyś budowano. Miało to miejsce przede wszystkim w Europie, w różnych krajach.
Do najbardziej znanych należą świątynie norweskie, określane w historii architektury mianem kościołów klepkowych (stavkirke). Warto nadmienić, że wybitne osiągnięcia w tej materii można odnotować także w Polsce.
Na listę dziedzictwa UNESCO wpisano między innymi drewniane kościółki w południowej Małopolsce, znajdujące się w kilku niedużych miejscowościach – w tym w Binarowej oraz Lipnicy Murowanej. Są one uznawane za cenny zabytek w skali Europy i świata.
Nie są to zresztą jedyne nasze dobra, które na tę prestiżową listę trafiły. Są to również chociażby średniowieczny zespół miejski Torunia, który zauracza wspaniałą architekturą i doskonale odrestaurowanymi budowlami.
Nie sposób zapomnieć też o Starym Mieście w Warszawie oraz w Krakowie. Łącznie na „polskiej” liście UNESCO znajduje się 14 pozycji.
Cała lista może być znakomitym kompasem dla międzynarodowych wypraw śladem najwspanialszych obiektów z całego świata.
Przeczytaj również: Obiekty kultury i sportu
Przeczytaj również: Placówki transportowe, jako obiekt użyteczności publicznej
Przeczytaj również: Specyfikacja budynków użytkowani publicznego
Polecane artykuły

Bazylika katedralna Świętych Michała i Floriana w Warszawie
Zabytki Jednym z najpiękniejszych przykładów świątyń na warszawskiej Pradze, jest Bazylika katedralna Świętych Michała i Floriana w Warszawie, nazywana także Kościołem św. Floriana. Katedra została wybudowana w latach 1887-1904, wedle projektu Józefa Piusa Dziekońskiego. Warto wiedzieć, że w 1944

Bo do Aryki trzeba przyjechać
Miejsca Afryka to niezliczona liczba atrakcji, od powszechnie znanych pozostałości starożytnych miast, przez najpiękniejsze Parki Narodowe, wspaniałe hotele i odludne wioski. Można poczuć się tutaj, jak milioner lub bezdomny błąkający się po bezdrożach. Jednak to, co jest tutaj najważniejsze, to