Uwaga na tężec i zakażenia!

Zranienia, do których może dojść w domu i poza nim zazwyczaj kończą się niewinnie i nie trzeba się obawiać o swoje zdrowie. Kawałek plastra, trochę wody utlenionej i szybko zapominamy, że się skaleczyliśmy. Jednak nie zawsze tak jest. Bywa, że głębsze rany zaczynają stanowić poważne zagrożenie dla naszego zdrowia, zwłaszcza jeśli poza raną znajdują się szkodliwe czynniki.

Jednym z największych zagrożeń jest w tym kontekście tężec, którego bakterie najczęściej znajdują się w ziemi i na zabrudzonych powierzchniach. Jeśli dojdzie do zakażenia tężcem, przy braku odpowiednio wczesnej reakcji osoba zakażona może umrzeć. Dlatego jednym z pierwszych kroków wobec pacjentów z ranami jest podanie im specjalnej surowicy przeciwko tężcowi. Choć większość z nas była na tężec szczepiona, to nie w każdej sytuacji szczepionka uchroni nas przed tą chorobą.

Istnieje też wiele innych groźnych bakterii i wirusów, które mogą dostać się do organizmu przez otwarte rany, więc jeśli takowych się nabawimy, konieczne są szybkie i zdecydowane działania.

http://szczepienia.net.pl http://szczepionki.net.pl
Mikolaj
News Reporter
Zapalony podróżnik. Można o nim powiedzieć, że zwiedził pół świata, a ma apetyt na więcej. Lubi próbować egzotycznych, a czasami ekstremalnych potraw.